Princip infratopení

Jak funguje infratopení?

Infrapanely se svojí funkcí dají připodobnit ke slunečnímu záření, pouze s tím rozdílem, že infrapanely využívají jen malou část slunečního spektra (7-9 µm). Infra panely se nahřejí na povrchovou teplotu cca 110°C a poté začnou sálat teplo, které neohřívá vzduch. Teprve po dopadu infravlny na pevné materiály (stěny, podlaha, nábytek) se začne tento materiál nahřívat. Nahříváním podlahy a zdí dochází k tomu, že se tyto stavební konstrukce vysuší a tím se zvyšují jejich tepelně-izolační vlastnosti a proto se lépe drží teplo v místnosti, potažmo v domě. Jestliže je stěna vlhká, nefunguje jako izolant, ale naopak jako tepelný vodič a proto nám v takovémto případě teplo utíká ven z domu. Navíc díky infratopení je stěna teplejší než okolní vzduch, který se ohřívá teprve až od nahřáté stěny. Díky tomu nemůže docházet ke srážení vodních par ze vzduchu na studených stěnách jako u klasického topení.

Proč se u konvekčního vytápění mohou tvořit na stěnách plísně?

Pro představu k čemu v tomto případě dochází - jestliže v létě v horkém počasí vyndáte vychlazenou lahev z lednice, tak na povrchu této lahve se začne okamžitě srážet vlhkost ze vduchu a po chvíli je povrch lahve celý mokrý. K něčemu podobnému dochází i v případě klasického konvekčního vytápění - samozřejmě v menším měřítku, ale jako důsledek bývá to, že stěna absorbuje vlhkost, která se v místě dlouhodobě drží a poté vznikají plísně. 

Vrstvení teplot

Při vytápění pomocí infratopení je rozdíl teploty mezi podlahou a stropem do 2 °C. Díky sálání nedochází k cirkulaci vzduchu, a tím pádem k víření prachu - proto je tento topný systém velmi šetrný k alergikům, astmatikům a všem, kdo mají problémy s dýchacím ústrojím.
U klasického konvenčního vytápění je postup následující - zahřátím topení dochází k postupnému ohřívání vzduchu. Teplo má snahu držet se nahoře, takže teplý vzduch se tlačí ke stropu a u podlahy je vzduch chladný. Postupným topením je možné vyhřát i vzduch u podlahy, ale musí dojít k velké cirkulaci vzduchu, aby se promíchal studený vzduch s teplým (víření prachu). V tomto případě ale bezpodmínečně dojde k tomu, že u stropu dochází k velké kumulaci tepla a proto bývá u stropu vzduch o 10°C teplejší než u podlahy (v extrémních případech se může jednat až o 15°C). Tímto způsobem dochází k velkým ztrátám a plýtvání energií na ohřev vzduchu, který nám visí pod stropem a proto nás neohřeje.

 

Volba vhodného topného systému

Pokud stavíte nebo rekonstruujete dům či byt, musíte řešit volbu vhodného topení. Na trhu je velká škála možností:
- pevná paliva (dřevo, uhlí) je zatím nejlevnější způsob vytápění, ale je to časově i fyzicky náročné, navíc je možné, že časem bude tento způsob topení zatížen ekologickou daní. Nemluvě o tom, že je nutné počítat s možností že člověk nemusí být pořád schopen zajišťovat obsluhu ať už z časových nebo zdravotních důvodů. Proto je tento typ vytápění vhodný spíše jako doplňkový.
- topení plynem je cenově srovnatelné s elektrickým topením, ale musíte budovat drahou přípojku, platit k paušální platbě elektriky ještě paušální platbu za plyn, starat se o revize a údržbu zařízení, což také není levná záležitost. Navíc pokud topíte plynem, platíte za spotřebovanou kWh elektřiny zhruba dvojnásobnou cenu, což provoz Vaší domácnosti dost prodraží. 

 

Ekonomická výhodnost

Jestliže topíte elektřinou, máte nižší sazbu elektřiny (sazba D45, případně C45) a to nejen na topení, ale i na elektrospotřebiče a svícení. Z veškerého elektrického vytápění vychází nejlevněji provoz pomocí tepelného čerpadla, u kterého je vysoká pořizovací cena a k tomu se musí po čase dělat nákladné generální opravy. To znamená, že co ušetřím za několik let na provozu, to vydám po čase za generální opravu. Navíc v extrémních mrazech funguje tepelné čerpadlo vpodstatě jako elektrokotel. Srovnatelné provozní náklady s tepelným čerpadlem má infratopení, které má ale několikanásobně nižší pořizovací cenu. Podívejte se na cenové srovnání různých typů vytápění včetně infratopení.

 

Jak si můžete pořídit infratopení?

Jestliže budete chtít zjistit, co by obnášelo pořízení infratopení do Vašeho domu (bytu), kontaktujte nás a my Vám zpracujeme nezávaznou cenovou nabídku. Stačí když nám vyplníte tento dotazník. Na základě vyplněného dotazníku budeme mít všechny potřebné informace, které musíme mít k dispozici ke správnému posouzení. Vyplněný dotazník nám pošlete na náš kontaktní mail – nabídky se snažíme zpracovávat v co nejrychlejším možném čase. Jsme schopni Vám dodat infrapanely v rámci celé ČR!!! 

 

Kontakt na nás

Luděk Soják
Rovensko 286
789 01 Zábřeh

+420 608 760 143

sojak@infratopeni-morava.cz

IČ: 700400001
DIČ: CZ7805115780

Infrapanely dodáváme nejčastěji v našem okolí (Zábřeh, Mohelnice, Šumperk, Svitavy, Litovel, Olomouc, Bruntál, Opava, Jeseník, Ostrava, Brno, Pardubice, Hradec Králové, Zlín, Jihlava, Praha, ...), ale jak vidíte v našich referencích - řešíme celou ČR!!!

infrapanely - princip

Infrapanely využívají ke své funkci fyzikálního principu ohřívání místnosti sáláním, což se dá připodobnit ke slunečnímu záření. Sluneční paprsky, stejně jako infratopení, neohřívají vzduch. Sluneční paprsek vzduchem projde a teprve po jeho dopadu na zem vzniká teplo, od něhož se teprve následně ohřívá vzduch. Představte si situaci, kdy v zimě za silných mrazů svítí slunce - Vy se vystavením jeho paprskům ohřejete, i když je venkovní teplota pod bodem mrazu - podobný princip využívá infratopení.

Infrapanely - umístění

Infrapanely jsou zařízení, na vytápění nemovitostí. Průchodem elektrického proudu panelem vzniká teplo. Na základě toho se povrch panelu nahřeje na teploty vyšší než 100°C  a poté z něj začne sálat teplo, které nahřívá pevné materiály. Infrapanely se umisťují zpravidla na strop (při umístění infratopení na stop je jeho účinnost vyšší než při umístění na stěně). Navíc při umístění na stropě je jednodušší dosáhnout ideálního rozmístění panelů a nehrozí nedostatek místa pro realizaci. Montáž infratopení je potřeba provést až po vyhotovení vstupního projektu a cenové kalkulace. Přečtěte si informace o tom jak postupovat při objednání infratopení u naší firmy.

uživatelský obsah - vždy jako poslední článek!!!